Tisztelt Látogatóink!

Tájékoztatjuk Önöket,hogy Múzeumunk 2022.05.20-án zártkörű rendezvény  miatt nem tud látogatókat fogadni!  Köszönjük megértésüket!

Kedves Látogatóink!

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a következő hetekben megvalósul a pásztói Oskolamester Háza zsindelytetőzetének cseréje. A munkálatok ideje alatt a kiállítóhely látogatását balesetvédelmi okokból sajnos nem tudjuk biztosítani. A Pásztói Múzeum többi kiállítása zavartalanul várja a vendégeket.

Tudományos tevékenység a 650132/00031. sz. NKA támogatás keretében

Próbamintázás a Keleti-Mecsekben

A Pásztói Múzeum tudományos profilja immár három évtizede a miocén korú kisgerincesek gyűjtése és feldolgozása. Ennek során saját módszert dolgoztunk ki a lelőhelyek felkutatására és mintázására (mivel az aprógerinces maradványok a terepen szabad szemmel általában nem láthatók).

Észak-Magyarországon eddig jelentős leletegyütteseket tártunk fel Sámsonháza, Mátraszőlős, Litke, Kozárd közelében, a Felsőtárkányi-medencében, valamint a nagyváradi Kőrösvidéki Múzeummal együttműködve a Partium területén is Tasád/Tăşad, Vércsorog/Vârciorog és Kőalja/Subpiatră határában.

Jelen pályázat keretében lehetőségünk nyílt arra, hogy a Dunántúlon is vizsgálódhassunk. Ennek első lépése volt, hogy a Keleti-Mecsek területén néhány miocén korú édesvízi üledéket próbamintázhassunk. Ha a próbaminták iszapolása sikerrel jár (lesz benne gerinces ősmaradvány), akkor nagyobb tömegű minta begyűjtése is indokolt lesz, ami már nagyobb számú leletanyagot ígér.

Sebe Krisztina, a Pécsi  Tudományegyetem oktatója volt az, aki elvezetett a Szászvár, Máza és Hidas közelében található előfordulásokhoz. Hathatós szakmai támogatását ezúton is köszönöm.

Dr. Hír János

FÖLD NAPJA 2022

A Föld Napjának tiszteletére néhány kevésbé ismert földtudományi érdekességet mutatunk be a környékről. Fotók : Dr. Hír János

Bárna, Kis-kő: bazalttufa kúpja.

Bárna, Kis-kő: Bazalttufából kimálló piroxénkristályok.

Törésvonal mentén létrejött vetősík a karancsberényi Homorú-völgy andezitbányájában.

Andezitláva és lávaagglomerátum a felhagyott kőfejtőben Jobbágyi közelében.

Apci bányató. Egy felhagyott bányaudvarban összegyűlt víz révén jött létre. Ma már kedvelt kirándulóhely. A benne való fürdés azonban nem ajánlott, sőt életveszélyes.

A szentkúti Vadász-gödörben feltáruló miocén korú tengeri üledékek.

A szentkúti Betyár-barlang bejárata. A miocén korú Lajtamészkő kevéssé alkalmas karsztosodásra, ill. barlangképződésre.  Ez a barlangüreg ritka kivétel.

Kedves Látogatók!

Örömmel értesítjük Önöket ,hogy a Csohány Galéria kiállításai újra látogathatóak!

Időszaki kiállítás

A Múzeum és a Csohány Baráti Kör összefogásával március 31-én délután a Galériában új időszaki kiállítást nyitottunk ” Az elmúlás Csohány Kálmán művészetében ” címmel.

A címadás a művész halálának évfordulójára utal. A tárlat képanyagát özv. Csohány Kálmánné állította össze.

Köszönjük a Rózsavölgyi Márk AMI Rajeczky Benjamin Tagintézmény tanárainak és növendékeinek a közreműködést, valamint Herczegné Varga Ilonának a fáradhatatlan szervezőmunkát.

Az elmúlás Csohány Kálmán művészetében

Jégkorszak Pásztón

Február 1-én megnyitottuk a Magyar Természettudományi Múzeum ” Jégkorszak ” című vándorkiállítását.

A tárlatot Dr. Gasparik Mihály, a Magyar Természettudományi Múzeum főmúzeológusa nyitotta meg szakmailag. Köszöntőt mondott Farkas Attila Pásztó város polgármestere.

A kivételesen látványos kiállítás szemléletesen mutatja be a Föld történetének az utolsó 2 millió év folyamán lezajlott folyamatait, az éghajlat, a növényzet és az állatvilág változásait.

A tárlat várhatóan április végéig marad a Pásztói Múzeumban.

Jégkorszak. A Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása

A Szentkúti-barlang

Január 8-án szombaton, Prakfalvi Péter barátommal felkerestük a Szentkúti-barlangot, melyet nemrég ő talált meg. Ugyancsak Péter érdeme, hogy utánanézett az írott forrásoknak, melyek szerint az 1930-as években kőbányászat folyt a barlang közvetlen közelében. Ennek nyomai láthatók. A barlang tehát természetes eredetű. Legvalószínűbb, hogy vulkáni gázhólyag üreg. Ennek felnyitása viszont a kőbányászat során történt.

A barlang belsejét a bezáró kőzet törmeléke borítja. Néhol kisemlősök csontjai láthatók benne. Ezért két db, kb. 8 kg. tömegű mintát vettem a kőzettörmelékből. A tavasz beköszöntével ezeket átmossuk és átválogatjuk. Meglátjuk miféle jószágok hagyták ott fogaikat a barlangban.

Dr. Hír János