Az „Erdők-mezők virágai a Cserháttól a Bükkig” c. kiállításhoz kapcsolódóan a Pásztói Múzeum egy online kihívás-sorozatot indít. Célunk, hogy megismertessük Pásztó és tágabb környezetének növényvilágát az itt élőkkel. A feladatok részben az online világban, részben a természetben zajlanak. Az általános és középiskolás diákok mellett a növények iránt érdeklődő felnőtteket is szeretnénk megszólítani. A feladatokat februártól májusig havi rendszerességgel tesszük közzé a Múzeum honlapján, illetve Facebook oldalán. A legjobban teljesítőket mindhárom kategóriában értékes ajándékcsomaggal díjazzuk, mely a Múzeumok Éjszakája rendezvényen kerül átadásra.
1. kihívás – február
A kikelet hírnöke, a hóvirág

Oldd meg az alábbi, hóvirággal kapcsolatos feladatokat! Ha jól dolgoztál, az utolsó feladat megoldását követően megkapod a jelszót.
https://forms.gle/yyJqAB21ZmzRrQCr5
Beküldési határidő: 2025. február 28.
2. kihívás – március
Tavaszi zsongás (fotózás a természetben)
Márciusi kihívásunk témája az éledő természet, a beporzók és virágok kapcsolata. Látogass ki a lakóhelyed közelében található erdőbe, és figyeld meg, milyen virágok nyílnak! Készíts fotót három különböző növényről! A képek között legyen egy olyan is, ahol beporzó rovar látható a virágon!
A fotókat küldd el az alábbi címre: pasztoimuzeum+kihivas@gmail.com. A megfigyelés adatait (fájlnév, időpont, helyszín koordinátája) pedig az alábbi űrlapon tudod megadni. Plusz pont jár a növények helyes meghatározásáért!
https://forms.gle/FpKVX2gSPADnr7jn9
Beküldési határidő: 2025. március 31.
3. kihívás – április
Tavaszi hérics (adatgyűjtés)
A száraz tölgyesek és sztyeppei élőhelyek gyakori növénye a védett tavaszi hérics. Pásztó környékén is számos helyen találkozhatunk vele. Jellegzetes sárga virága már messziről virít a kopár gyepekben, erdőszéleken, domboldalakon. Előfordulásáról a nemzeti park igazgatóságok gazdag információval rendelkeznek, de a Vadonleső program keretében a természetkedvelők is segíthetik a szakemberek munkáját azzal, hogy fényképes megfigyeléseiket megosztják az alábbi weboldalon:

Feladat: a Vadonleső honlap felületét használva tölts fel legalább 3 megfigyelési adatot a tavaszi hérics előfordulásairól lakóhelyed környékén. A honlapon megtalálod a korábbi évek megfigyeléseit is. Felkereshetsz olyan helyszínt is, ahonnan az előző években (2025-öt megelőzően) már töltöttek fel adatot, de új észleléseket is szívesen fogadunk.

Fontos: a megfigyelés adatainál adj meg pontos GPS koordinátát (segít a telefonod!), valamint tölts fel fényképet is. Ehhez regisztrálnod kell a honlapra. A feltöltött adatokra mutató hivatkozást másold be az alábbi űrlapra!

A 3 megfigyelésen túl minden további megfigyelés plusz pontot ér a kihívásban! Az egyes megfigyelések legalább 200 méter távolságban legyenek egymástól!
Reméljük, hogy kedved kapsz a további „vadonleséshez” is!

Beküldési határidő: április 30.
4. kihívás -május
Orchideák nyomában
Tudtad, hogy Magyarországon is előfordulnak orchideák? Nem a fákon kell őket keresni, és nagyon sokféle élőhelyen előfordulhatnak: a mocsárrétektől a szárazgyepeken át a legsötétebb erdőkig bárhol beléjük botolhat kisebb-nagyobb szerencsével a természetjáró. Egyes fajaik ritkák, míg másokra viszonylag könnyű ráakadni. Májusi feladatsorunk ezeket a különleges növényeket mutatja be.

Beküldési határidő: 2025. május 31.

Ha kíváncsi vagy rájuk élőben is, tarts velünk május 11-én a Csűd-hegyre, ahol egy vezetett túra keretében megismerkedhetsz a hazánkban előforduló leggyakoribb fajokkal. A részvétel ingyenes, de előzetes jelentkezés szükséges. Érdemes csatlakozni, mivel ezzel plusz pontot gyűjthetsz az online kihívásban! A túrával kapcsolatban további információt találsz a Múzeum honlapján, illetve Facebook oldalán.